بهره وری نیروگاه‌ها افزایش می یابد

به نقل از سایت اقتصاد :

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمدحسن متولی زاده در نشست مدیران صنعت برق با اعضا کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور در گرو اجرایی شدن قانون رفع موانع تولید است، افزود: این موضوع به اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، مبنی بر تأمین منابع آن از محل صرفه جویی سوخت منوط شده است.

وی گفت: راندمان نیروگاه‌های جهان ۴۱ تا ۴۲ درصد است که در ایران این رقم ۳۸ است، البته ما تفاوت چندانی با دنیا نداریم که این تفاوت نیز با توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی جبران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد انرژی کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تأمین می‌شود، گفت: سوخت قالب نیروگاه‌های کشور، گاز طبیعی است.

مدیرعامل توانیر افزود: بخش عمده تولید برق در جهان از زغال سنگ و بخش دیگر از نفت تأمین می‌شود که ایران در استفاده از سوخت مایع رتبه ۶ یا ۷ و در خصوص مصرف گاز نیز رتبه ۴ را دارد.

متولی زاده با تاکید برنقش مؤثر همکاری بخش خانگی و تجاری در کاهش مصرف برق و گاز گفت: ۷۵ درصد گاز تولید شده در کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود، این در حالی است که گاز مصرفی در نیروگاه‌ها ۱۰ درصد از کل گاز تولید شده در کشور است.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه در این شرایط ما مجبور به تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از سوخت مایع هستیم افزود: اگر ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف گاز و برق انجام شود مشکل تأمین سوخت نیروگاه‌ها برطرف خواهد شد.

متولی زاده با بیان اینکه خاموش کردن یک لامپ اضافی و کاهش یک درجه دمای هوا، ۱۰ درصد صرفه جویی به همراه دارد، گفت: وزارت نیرو برای صرفه‌جویی مصرف برق، به ناچار سیاست خاموشی روشنایی معابر را در پیش گرفته است,، زیرا هر لامپ ۴۰۰ وات که برای روشنایی مصرف می‌شود ماهانه ۱۴۴ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند که این رقم معادل مصرف یک خانوار است.

وی افزود: هزینه هر لیتر گازوئیل برای تأمین یک روشنایی معابر ۴۰۰ وات، معادل ۴۰۰ هزار تومان است که با خاموشی هر پایه روشنایی این رقم صرفه جویی می‌شود.

متولی زاده در خصوص مراکز استخراج رمز ارز گفت: تاکنون ۲۴ مرکز، مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند که مجوز مصرف ۳۱۰ مگاوات برق داشتند و تا ۲۰۰ مگاوات برق مصرف کرده‌اند که از هفته گذشته این مراکز خاموش شده است.

وی در خصوص مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز گفت: تاکنون هزار و ۶۳۸ مزرعه رمزارز با مصرف ۲۶۶ مگاوات برق، شناسایی و تعطیل شده است.

برچسب ها:

اقتصاد

238
0 0