تخم مرغ هایی که دولت می خرد، در بازار آزاد و گران فروخته می شود!

به نقل از سایت اقتصاد :

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، ناصر نبی‌پور، سخنگوی اتحادیه سراسری مرغداران میهن افزود: از آنجا که تولید، برای مرغداران به صرفه نیست، بسیاری از گله‌های مرغ تخم گذار، حذف شدند و همین موضوع، موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت تخم مرغ شده است.

نبی‌پور، با بیان اینکه در حال حاضر تخم مرغ به صورت دو نرخی به بازار عرضه می‌شود، گفت: حدود نیمی از تخم مرغ تولیدی مرغداران، با نرخ مصوب کیلویی ۱۴ هزار تومان، توسط دولت خریداری و به بازار عرضه می‌شود و بقیه آن، با قیمت آزاد، بین کیلویی ۱۶ تا ۱۹ هزار تومان، به فروش می‌رسد، که این دو نرخی شدن بهای تخم مرغ، بازار را دچار نوسان کرده است.

وی افزود: عرضه تخم مرغ با نرخ دولتی، برای مرغداران صرفه ندارد و همین موضوع باعث حذف بسیاری از گله‌های مرغ شده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، گفت: متأسفانه برخی گزارش‌ها حاکیست، تخم‌مرغ‌هایی که با نرخ دولتی از درب مرغداری، توسط دولت خریداری می‌شوند، در بازار آزاد و خرده فروشی‌ها با نرخ بسیار بالا به فروش می‌رسند.

نبی پور گفت: از یک سو، نهاده مورد نیاز مرغداران، همچنان از طریق سامانه بازار گاه، تأمین نمی‌شود و از سوی دیگر، تأخیر در تحویل نهاده‌ها، موجب شده تا مرغداران بخشی از نهاده‌های خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

وی افزود: علاوه بر اینها، با افزایش ۳۵ درصدی کرایه‌های حمل و نقل، هزینه مرغداران برای عرضه تخم مرغ به بازار، افزایش یافته است.

برچسب ها:

اقتصاد

122
0 0