بهره‌مندی صنعت فولاد از ۱۵هزار میلیارد تومان یارانه انرژی

به نقل از سایت اقتصاد :

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، داریوش اسماعیلی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما که با موضوع قیمت گذاری محصولات فولادی در بازار داخل برگزار شد، با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای بسیار مستعد بخش معدن است، افزود: اگر بتوانیم از این ظرفیت خدادادی به خوبی استفاده کنیم می‌توانیم رفاه و آسایش مردم را افزایش دهیم و جهت گیری‌های نظام تاکنون به این سمت بوده است.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم تقویت اقتصاد مقاومتی افزود: یکی از اهداف، این است که اقتصاد ما بر روی پای خود بایستد و تحت تأثیر تحریم‌ها قرار نگیریم.

اسماعیلی با اشاره به اینکه پارسال یکی از سخت‌ترین سال‌های کشورمان از نظر شرایط تحریمی بود، اضافه کرد:، اما با این حال در بخش معدن و صنایع معدنی نه تنها از تولید کم نشد بلکه به آن اضافه شد و به ویژه در زمینه فولاد، صادرات کشور افزایش یافت.

رشد ۲۵ درصدی تولید و ۲۰ درصدی اکتشاف معدنی در سال جاری

وی با بیان اینکه در وزارت صمت، در سه بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری تولید محصولات معدنی، هدف گذاری‌های عملیاتی انجام دادیم، گفت: در بخش صنایع معدنی برای امسال حدود ۲۵ درصد افزایش تولید محصولات معدنی را هدف گذاری کردیم و در بخش اکتشاف هم حدود ۲۰ درصد به ذخایر قبلی خواهیم افزود.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد ما این است که انتهای زنجیره را کامل کنیم.

رشد ۱۵ برابری گروه آهن و فولاد در بورس

اسماعیلی افزود: در چهار سال اخیر گروه آهن و فولاد در بورس ۱۴۸۰ درصد یعنی ۱۵ برابر افزایش داشت در حالی که کل بورس ۱۰۹۵ درصد یعنی حدود ۱۰ برابر رشد داشت.

وی ادامه داد: پارسال فروش فولاد مبارکه ۲۳ هزار و ۴۷۶ میلیارد تومان بود که سود عملیاتی آن ۱۱ هزار و ۹۳۴ میلیارد تومان و سود خالص آن ۱۲ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان و حاشیه سود عملیاتی آن ۴۷ درصد و نرخ رشد سود سالانه آن ۷۷ درصد بود.

اسماعیلی افزود: ذوب آهن هم در این مدت ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان فروش و ۱,۴۵۸ میلیارد تومان سود عملیاتی و ۷۴۵ میلیارد تومان سود خالص داشت و حاشیه سود عملیاتی آن ۱۴ درصد و نرخ رشد سود سالیانه آن ۱۳۱ درصد بود.

وی اضافه کرد: فولاد خوزستان هم در این مدت ۱۱ هزار و ۳۱۳ میلیارد تومان فروش و سه هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان سود عملیاتی داشت و سود خالص آن هم سه هزار و ۱۵۵ میلیارد تومان و ۲۴ درصد حاشیه سود عملیاتی و ۷۳ درصد رشد سالانه داشت.

صنعت فولاد ۱۵ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی می‌گیرد / ‏‬چرا عرضه داخلی به قیمت جهانی باشد؟!

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت فولاد ایران حدود ۳۷ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کند و یارانه‌ای که از این بابت به مجموعه فولادی‌ها می‌رسد در حال حاضر با وجود قیمت پایین نفت، ۴ هزار و ۷۶۹ میلیارد تومان است و اگر قیمت نفت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه باشد این یارانه بین ۱۲ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان است و برق و آب هم این گونه است.

اسماعیلی افزود: آیا با وجود این یارانه‌ها، فولاد را باید به قیمت جهانی در داخل عرضه کنیم.

صادرات سالانه ۱۰ میلیون تن محصولات فولادی

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا یکی از بزرگترین چالش اقتصاد جهان در صد سال گذشته بوده است، گفت: پیش بینی می‌شود در بهترین حالت، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد با افت فعالیت اقتصادی مواجه خواهیم شد.

بهادر احرامیان با بیان اینکه صنعت فولاد کشورمان در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد، ادامه داد: اکنون با تولید حدود ۲۷ میلیون تن، جایگاه دهم جهان را داریم.

وی افزود: در حدود ۱۰ سال قبل در سال ۱۳۸۸، دومین وارد کننده جهان با حدود ۱۰ میلیون تن بودیم، اما اکنون ۱۰ میلیون تن صادرات انواع محصولات فولادی داریم.

احرامیان اضافه کرد: کشورمان از نظر تأمین نیاز صنایع داخلی خود به محصولات فولادی در جایگاه بسیار قوی قرار دارد.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه در زمینه تولید فولاد، بیش از تولید محصولاتمان در این زمینه باید صادر شود، افزود: پارسال جمع تولید شمش فولاد و محصولات نهایی ما حدود ۱۰ و نیم میلیون تن بود در حالی که برنامه ریزی ما برای تولید ۱۲ میلیون تن بود.

احرامیان گفت: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ۱۶۰ عضو دارد که فقط حدود ۱۰ شرکت عضو این انجمن در بورس حضور دارند.

ذوب آهن اصفهان: ورود به بورس به معنای خروج از شمول قیمت‌گذاری است / قیمت‌گذاری واقعی نیست

عضو هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان هم در این برنامه گفت: بر اساس ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارهای مالی، زمانی که کالایی در بورس کالا قیمت گذاری و وارد بورس کالا می‌شود از شمول قیمت گذاری خارج می‌گردد.

احسان دشتیانه افزود: از سال ۱۳۸۲ که بورس کالا، فعالیت خود را آغاز کرد تا دو سال قبل، بورس کالا بر اساس قواعد و دستورالعمل‌ها در حال کار بود و قیمت گذاری در بورس کالا انجام می‌شد، اما از دو سال پیش که جهش قیمت ارز اتفاق افتاد بورس کالا رویه‌های خود را کنار گذاشت.

وی اضافه کرد: از دو ماه پیش از عید، دوباره این فشارها زیاد شد و در اسفند، اتفاق جدید با ابطال معاملات در بورس کالا افتاد و شاهد ابطال معاملات ۷۳ هزار تن شمش فولادی در بورس کالا بودیم و این ابطال به علت رعایت نکردن سقف بالا و پایین بود.

عضو هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان اضافه کرد: شرکت ذوب آهن با وجود کرونا، همه تلاش خود را انجام می‌دهد تا با حداکثر ظرفیت خود تولید کند اگر این شرکت بتواند مواد اولیه خود را تأمین کند می‌تواند تولید خود را تا ۲۵ درصد افزایش دهد.

دشتیانه گفت: نرخ شمش فولاد خوزستان تعیین کننده همه قیمت هاست، اما واقعی قیمت گذاری نمی‌شود. پیش از تعطیلات، این شمش با قیمت سه هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد که با دلار نیمایی ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان می‌شود ۲۸۸ دلار در حالی که قیمت شمش ۳۸۰ دلار بود.

معاون بورس کالا: فرمول قیمت‌گذاری مبنای علمی ندارد

معاون عملیات و نظارت بورس کالا نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مسئله اول روش تعیین قیمت شمش به عنوان کالای پایه اقلام فولادی است. همه کالاهای دیگر را بر اساس فرمولی بر پایه شمش، قیمت گذاری می‌کنیم.

رضا محتشمی پور ادامه داد: مشکل ما این است که نمی‌دانیم فرمولی که برای تعیین قیمت شمش در حال استفاده است ایا از استحکام لازم برخوردار است یا خیر. زیرا عددی که از این فرمول استخراج می‌شود مبنای علمی ندارد.

محتشمی پور با بیان اینکه قیمت شمش به درستی تعیین نمی‌شود، گفت: فرمول آن مورد انتقاد و به این موضوع، کمتر توجه شده است.

وی افزود: گذاشتن سقف قیمتی در بورس یکی از پرهزینه‌ترین اقدامات ممکن در بورس است، اما به مراتب از وضع فعلی، بهتر است.

 

برچسب ها:

اقتصاد

141
0 0