عدم امهال سه ماهه اقساط وام مسکن، اقدام درستی بود؟

به نقل از سایت اقتصاد :

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدحسن موسوی فرد، کارشناس اقتصادی، شب گذشته (۱۹ فروردین) در برنامه تلویزیونی پایش که با موضوع برنامه‌های اقتصادی دولت برای مقابله با کرونا و حمایت از کسب و کارها پخش شد، با اشاره به اینکه تنفس‌های سه ماهه برای وام‌های قرض الحسنه امری مطلوب برای حمایت از اقشار آسیب پذیر است، گفت: این امر از آن جهت مطلوب است که پول باقی مانده از نپرداختن اقساط، به چرخه اقتصاد باز می‌گردد و باعث افزایش تقاضا و قدرت خرید مردم می‌شود.

وی بیان کرد: وام مسکن شامل استمهال سه ماهه نمی‌شود به دلیل آنکه نپرداختن اقساط آن باعث کاهش قدرت وام دهی بانک مسکن می‌شود و همین امر منجر به کاهش تقاضا در بازار مسکن می‌گردد، بهتر است که این وام‌ها پرداخت شود.

موسوی فرد گفت: همچنین دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان برای بحث یارانه‌ها و خدمات سلامت اختصاص داده است، دولت باید با استفاده از سامانه‌های رفاه ایرانیان و سامانه هدفمندی یارانه‌ها اقشار آسیب پذیر را شناسایی کند و به آنها کمک حمایتی نماید.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش ادامه داد: به جای اینکه تسهیلات به کسب و کارها پرداخت شود که خطای آن خیلی بالاست، به مردم اعتبار خرید اختصاص دهد به گونه‌ای که به ازای هر نفر از خانوار یک میلیون تومان اعتبار خرید تعلق گیرد و این اعتبار نیز به صورت وام به مردم اعطا شود.

وی افزود: ۷۸ میلیون نفر در کشور یارانه می‌گیرند و به ۶۳ میلیون نفر نفر کمک معیشتی می‌شود، بنابراین حساب یارانه و کمک معیشتی می‌تواند پشتیبان جهت تضمین بازپرداخت این وام باشد، حتی اگر خلق پولی نیز در این زمینه رخ دهد، چون بازپرداخت اقساط منظم صورت می‌گیرد، هیچ مشکلی برای اقتصاد رخ نخواهد داد.

موسوی فرد با بیان اینکه بخشی از جامعه البته توان بازپرداخت وام را ندارند، گفت: این افراد توان مالی خیلی پایینی دارند و کرونا باعث شده است کسب و کارشان همچنان مختل بماند، باید برای این اقشار یارانه تعلق گیرد و پیشنهاد دولت این است که به ۴ میلیون خانوار ۲ میلیون تومان وام قرض الحسنه در نظر گرفته شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: وزارت ارتباطات در این شرایط که عموم کسب و کارهای اینترنتی وضعیت خوبی دارند، قصد دارد به این کسب و کارها تسهیلات پرداخت کند، در حالی که در دنیا این کسب و کارها به اقتصاد کمک می‌کنند و نیازی به تسهیلات ندارند، بنابراین اعطای این تسهیلات امری نادرست و اشتباه است.

وی در پایان گفت: بخشی از این تسهیلات احتمالاً به پلت فرم‌های گردشگری شامل فروش بلیط پرداخت می‌شود اما این کسب و کارها به علت کاهش تقاضا به مشکل خورده اند و پیشنهاد می‌شود پس از پایان بحران کرونا به مردم تسهیلاتی پرداخت شود که بتوانند به سفر بروند تا از طریق تحریک تقاضا مشکلات کسب و کارهای اینترنتی گردشگری مرتفع گردد.

برچسب ها:

اقتصاد

155
0 0